Okey İndir

Okey Nasıl Açılır?

Okey oyunlar arasında çok fazla sevilenlerden bir tanesidir. Bunun için okeyin mantığını anlamak isteyen oyuncular okey nasıl açılır? Sorusunu sıklıkla sorar. Temelde sevilmesinin nedeni az kurala ve bol eğlenceye dayanan bir eşli oyun olmasıdır. Normal şartlarda 4 kişi ile birlikte oynanır. Oyuna adını veren okey taşının açılması yani belirlenmesi için oyunu başlatacak olan kişinin iki kez zar atması gerekir.

Ardından da açılan rakamın sıra ve sayıyı belirlemesi şartına göre rakam açılır. Açılan rakamın bir üst rakamı okeydir. Okey oyun boyunca elin açılması için gereken tüm rakamların ve renklerin yerine kullanılır. Bu sayede oyunun açılması daha da eğlenceli ve kolay bir hal almış olacaktır.

Okeyde Taşların Sırası Nasıl Olur?

Taşların sıralamasından meydana gelen bir dizi kurallar vardır. Bu kurallara uyularak oyunun açılması sağlanır. Aynı zamanda oyunun temelini oluşturan kurallardır:

  • Elinizde 14 taş olmadan eli bitiremezsiniz.
  • Fazladan yere atarak oyunu bitirecek bir taş olmalıdır.
  • Aynı renkten taşları dizmek isterseniz seri rakamlar dizmelisiniz.
  • Rakamların aynı olmasını isterseniz renklerin değişik olması zorunludur.
  • En az 3 taş yanyana getirilir.

Bunların tamamı oyunun tamamlanmasını sağlayan en önemli kurallardır. Bunları yerine getirerek oyunu kazanmanız mümkün olur.

Sahte Okey Nedir?

Oyuna adını veren okey her türlü taşın yerini dolduran oldukça önemli bir taştır. Bir de sahte okey olarak anılan rakam vardır. Gerçek okey kadar fonksiyonel olmamakla birlikte yine de işe yarayan bir kavramdır. Açılan okey rakamının yerine kullanılan rakam demek doğru olacaktır. Diğer okey gibi istediğiniz taş olarak kullanma şansınız yoktur. Bunun yerine okey olan rakam kırmızı 12 olduğunda sahte okey de sadece kırmızı 12 olarak kullanılabilir.

Kazanmak İçin Önemli Olan Noktalar

Oyunu kazanmak ve eğlenmek için oyuncuların takip edilmesi son derece önemlidir. Böylece çıkan taşların neler olduğu da fark edilir. Ayrıca gelmeyecek taşlar olduğunu bile bile elinizdeki rakamları bekletmemek ve bunun yerine farklı 3’lüler yakalamaya çalışmak da bir başka başarı anahtarıdır. Bunun için dikkatli olunmalıdır.

Bir cevap yazın

Türkiye'nin En Popüler ve Kaliteli Okey İndirme Yükleme Sitesi


Türkiye'nin en deli dolu ve en heyecan verici oyunlarınan birisi olan OKEY oyunu sizler için hazırladığımız yeni ara yüzü sayesinde hemen okey oyununu indir ve oynamaya başlaya bilirsiniz.

Admin Giriş - Sitemap - okey indir - okey oyna

© 2020 Tüm Hakları Saklıdır.